Základní všeobecné doporučení je vybrat lyži o 5 až 15cm kratší, než je postava lyžaře, ale má to spoustu zádrhelů. Velice důležitý parametr při výběru je rádius lyže, určení stylu lyžování, konstrukce, materiálové složení daného modelu a v neposlední řadě váha a schopnosti lyžaře. Proto nám neváhejte napsat konkrétní dotaz na info@realsport.cz a my se vám pokusíme co nejlépe poradit a doporučit vhodný model i délku.
Jak se chová delší lyže
Pro snazší orientaci a představu, čím je lyže delší, tím vám lépe drží stabilitu při vyšších rychlostech. Lyže je v této rychlosti stabilnější, klidnější a lépe vám drží stopu. Proto tuto volbu využíváme při opravdu rychlé jízdě a při preferování delších oblouků. Tuto techniku a způsob jízdy doporučujeme spíše pro zkušené sportovní jezdce, nadšené ambiciózní sportovně rekreační lyžaře, kteří si přejí posunout své limity nebo bývalé závodní jezdce, kteří si to chtějí užít, ale již ne v branách. Pro tento styl doporučujeme rozmezí délky lyže o 5cm kratší až o 5cm delší na velikost postavy. Rádius u těchto modelů se pohybuje mezi 17-19m/při délce 180cm (čím je lyže od jednoho modelu kratší, tím je rádius menší a naopak u stejného modelu při vyšší délce bude rádius větší).
Jak se chová kratší lyže
Pokud zvolíme naopak kratší lyži, například o 15 až 20cm, tak se bude chovat daleko ovladatelněji, jednodušeji s ní najedete do oblouku, lyže se vám v přední části nekříží, je komfortnější a rychleji reaguje. Lyžování je s ní snazší a určitě odpustí i nějaké chybičky bez toho, abychom se dostali do trablů. Musíme si také uvědomit, že díky nejnovějšímu vývoji a inovacím jsou v podstatě všechny nové lyže carvingové. To znamená, že lyže v oblouku preferují jízdu po hraně, kde na nich oproti starším jezdeckým stylům zrychlujete a při průjezdu v oblouku dobře drží stopu. Zde je spektrum lyží opravdu široké, ale když necháme stranou slalomové modely určené pro sportovní jezdce (minus 15 až -20cm), tak nám zůstanou univerzální lyže, kde se pohybujeme u ideální velikosti cca o 8 až 12cm kratší než je výška lyžaře.
Jak vybrat lyže dětem
U dětí jsou naše zkušenosti nasbírány jak z testů, tak i z praktického zkoušení na vlastních dětech. Výsledkem je, že pro úplné začátky jsou syntetické konstrukce mnohdy vhodnější – lyže je trošku měkčí a délka je ideálně kratší i o 20cm k výšce dítěte. Potomek se s tím potom tolik „nepere“, lyže je dobře ovladatelná a hlavně si užívá první skvělou zábavu na lyžích. Zde určitě nedoporučujeme strategii koupě lyží na velikost dítěte či vyšší s myšlenkou, že nám lyže vydrží dvě, lépe tři sezóny. Dítě se pak trápí a většinou zkazí lyžování nejen sobě, ale i vám. Samozřejmě čím jsou děti zdatnější a silnější, tím délku lyže prodlužujeme až na velikost jedince a vybíráme kvalitnější výrobní konstrukce.
Jak vybrat lyže pro dívky a dámy
Dámské lyže jsou specifické konstrukcí a rozložením váhy a tím šetří našim drahým polovičkám energii. Jsou převážně univerzální a doporučujeme velikost lyže o 8 až 18cm kratší než je postava lyžařky.
Lyže do volného, neupraveného terénuKategorii freeriderů ve volném terénu a v rozbředlém sněhu již určitě nemusíme radit, ale doporučení je mít lyže na velikost postavy nebo až o 8cm delší. Tyto lyže jsou širší, specifické konstrukce a rockeru (průhyb konstrukce lyže v tomto případě přední i ocasní část je více zvednutá) a díky větší jízdní ploše lyže lépe „plave“ jak v prašanu ve volném terénu, tak i v rozbředlém měkkém sněhu.
Zajímavost
Výrobci uvádějí délku lyže podle vrchní fólie a skluznice před realizací výroby. Po zapečení a dokončení produktu má lyže svůj průhyb – rocker a navíc zvednutou špici a patu. Proto je vždy lyže o cca 1,3cm kratší, než se uvádí v oficiálních materiálech. Tak například lyže délky 170cm má reálnou délku cca 168,7cm.A co vázání?
Díky vývoji a nově hojně používaným posuvným vázáním na integrovaných deskách, je možné velice jednoduše změnit nastavení vázání oproti středu lyže. Standardně nastavujeme vázání podle stanovených stupnic výrobce. Tím máme nastavené vázání ideálně na střed lyže. Pokud chceme udělat lyži manévrovatelnější, musíme posunout jak špici, tak i patu vázání dopředu o 1cm. Tak posunem těžiště oproti středu směrem ke špici lyže a lyže bude ovladatelnější. Naopak pokud posuneme špici vázání i patu o 1cm směrem k patě lyže oproti středu, bude se lyže chovat klidněji při vyšších rychlostech.